ByteDance: TikTok’u satma planımız yok

ByteDance yaptığı açıklamada sosyal medya platformunu satma gibi bir planının olmadığını belirterek, Başkan Joe Biden’ın TikTok’u yasaklamaya yönelik yasa tasarısını imzalamasından bu yana ilk defa resmi yanıtını verdi. Çin’de popüler bir haber toplama uygulaması olan Toutiao’da yapılan açıklamada, “ByteDance’in TikTok’un satışını araştırdığına dair yabancı basında çıkan haberler gerçek dışıdır, ByteDance’in TikTok’u satmak gibi bir planı yok” denildi.

Önceki gün ABD medyasında Bytedance’ın TikTok kullanıcılarına video öneren algoritma olmadan TikTok’un ABD operasyonunu satma senaryolarını araştırdığı öne sürülmüştü.

TikTok’un ve bir dizi başka uygulamanın ana şirketi olan Pekin merkezli ByteDance, bu hafta ABD’de zorunlu bir satış için bastıran yasalar konusunda şimdiye kadar sessiz kalmıştı. Çinli yetkililer de, Pekin’in daha önce böyle bir tedbire karşı çıkacağını açıkça belirtmesine rağmen, tasarının yasalaşmasından bu yana sessiz kaldı.

Geçen hafta cumartesi Temsilciler Meclisi, geçtiğimiz salı günü de Senato’da onaylanan yasaya göre TikTok aylar içinde yeni bir sahip bulmaya zorlanıyor ya da 170 milyon kullanıcısıyla en büyük pazarı olan ABD’den tamamen yasaklanacak. Yasanın onaylanmasının ardından TikTok CEO’su Shou Chew, şirketin ABD’de çevrimiçi kalmak için mahkemelerde mücadele edeceğini söylemişti.

TikTok’un zorla satılmasına şiddetle karşı çıkan Çin hükümeti TikTok’un teknolojisini son derece değerli olarak görüyor. Çin 2018’de Ulusal İstihbarat Yasasını değiştirerek herhangi bir kuruluşun ya da vatandaşın ulusal istihbarat çalışmalarını desteklemesini, yardımcı olmasını ve işbirliği yapmasını zorunlu kıldı. Bu da ByteDance’in yasal olarak istihbarat toplanmasına yardımcı olmak zorunda olduğu anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir