Almanya ve Fransa’da oy verme işlemi başladı

Türkiye dışında en çok seçmenin bulunduğu Almanya’da 16 kentte seçmenler yerel saatle 09.00’dan itibaren Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanmaya başladı.

Oylarını kullanmak isteyenler sabahın erken saatlerinde Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Seçmenler Köln Başkonsolosluğunda kurulan 12 sandıkta oylarını kullanmaya başladı.

Türkiye’nin, Almanya’da Berlin, Hamburg, Hannover, Münster, Essen, Düsseldorf, Köln, Mainz, Frankfurt, Karlsruhe, Stuttgart, Münih ve Nürnberg kentlerinde başkonsoloslukları bulunuyor.
Bu kentlerin yanı sıra, Türkiye’nin fahri konsolosluklarının bulunduğu Aachen, Bremen ve Regensburg’da da ilave sandıklar kuruldu.

EN FAZLA SEÇMEN ALMANYA VE FRANSA’DA

Fransa’nın 6 kentinde de oy verme işlemlerine başlandı. Fransa’daki Türkler, Paris, Marsilya, Strazburg, Lyon, Nantes, Bordo kentlerindeki sandık merkezinde yerel saatle 09.00’dan itibaren oy kullanmaya başlarken bu kentlerdeki Türk seçmen, ilk turda 9 Mayıs’a kadar oy verebilecek.

Fransa’da yaşayan Türk seçmenler ayrıca Mulhouse, Clermont-Ferrand ve Ingre kentlerinde 29 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında oy kullanabilecek.

800 bin civarında Türk vatandaşının yaşadığı Fransa’da, 397 bin 86 Türk seçmen bulunuyor. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner’in, seçimlerin ilk turunda Fransa’daki toplam 9 sandık merkezini ziyaret etmesi planlanıyor.

Fransa’daki oy pusulalarının 10 Mayıs’ta Türkiye’ye hava yoluyla gönderilmesi planlanırken oyları sayma işlemleri 14 Mayıs’ta Türkiye’de yapılacak.

2018’de Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Fransa’da yaşayan Türk seçmenlerin yüzde 47,3’ü sandığa gitmişti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, en çok seçmenin bulunduğu ülke 1 milyon 501 bin 152 ile Almanya oldu. Almanya’yı 397 bin 86 seçmenin yaşadığı Fransa ve 286 bin 753 seçmenin kayıtlı olduğu Hollanda izledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir