70 Müzisyen 10 ayrı dilde söyledi: Âşıkların Sözü Kalır

Müzisyenlerin üzerinde yoğunlaşan siyasi baskılara, festival yasaklarına ve konser iptallerine karşı gönüllü katılım ve dayanışma temelinde bir araya gelen Müzik Susmayacak Kolektifi’nden 70 sanatçının seslendirdiği, ‘Âşıkların Sözü Kalır’ adlı şarkının ilk teaser’ı yayınlandı.

Sözleri Baba Zula grubundan Murat Ertel’e, bestesi de yine Murat Ertel ve aynı gruptan Levent Akman’a ait olan şarkı, farklı müzikal tarzlardan müzisyenleri bir araya getirdi.

Aralarında Yasemin Göksu, Hayko Cepkin, Doğan Duru, Feryal Öney, Burhan Şeşen, Cahit Berkay, Ayşenur Kolivar, Ceylan Ertem ve Metin Kahraman gibi çok sayıda ismin bulunduğu sanatçılar yasaklara karşı 10 dilde, tek ses oldular.

Geleneksel, rock, caz, rap gibi farklı tarzlar arasında geçişlerle öne çıkan şarkı; Türkçe, Kurmancî, Zazakî, Lazca, Arapça, Farsça, Ermenice, Çerkesçe, Ladino, Karadeniz Rumcası gibi, Türkiye coğrafyasında konuşulan farklı dilleri bir araya getirmesiyle dikkat çekiyor.

Koordinatörlüğünü Yasemin Göksu, Mehmet Demir ve Ayşe Tütüncü’nün üstlendiği projede, şarkının 17 dakikalık versiyonunun yanı sıra 5 dk’lık bir halay versiyonu ve dijital platformlarda yayınlanmak üzere hazırlanan bir radyo edit versiyonu da bulunuyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir